GİRİŞ ve AMAÇ

Bayrampasa Hal Tesisleri sahasinda M.T.A. ekibi tarafindan derin rezistivite etüdlerini ve Deprem Arastirma –Mikrobölgeleme Bas Mühendisliginden kisa off-set'li sismik refraksiyon çalismalarini içeren bir Jeofizik arastirma programi uygulanmistir. Rezistivite çalismalarinda amaç karakteristik rezistivite göstermeleri nedeniyle kum ve çakillari ( r t > 30 ohm.m) killi ve siltli birimlerden ( r t =4-25 ohm.m) ayirarak belirli profiler boyunca derinligin bir fonksiyonu olarak kesitler halinde belirlenmektedir.(Ref-1).

Ölçülen formasyon rezistivitesinin suyun içerdigi S0 4 ve Cl miktarina kuvvetle bagli olmasi nedeniyle kumlu ve killi birimlerin hakim durumda bulundugu etüd sahamizda çok siki ve sert seviyelerin rezistivite çalismalariyla belirlenmesi mümkün olmamaktadir. Bu nedenle formasyonun çimentolanma ve kompaktlik derecesinin ortaya konmasinda Mühendislik Jeofiziginde en çok kullanilan yöntem sismik-refraksiyon yöntemi olmaktadir. Özellikle formasyonun içerdigi su miktarindan ve Cl, SO 4 yüzdesinden etkilenmeyen ve sadece sikilikla yakindan iliskili olan –S- dalgasinin elde edilmesi bu sahada yapilan Jeoteknik hizmetler için gerekli görülmüs ve zeminleri çok yumusak (çok gevsek) sert (çok siki) arasinda siniflamak mümkün olabilmistir. Sekil-5 .

Sekil-1'de sunulan 1/2500 ölçekli haritada Bayrampasa Hal Tesisleri sahasinda Jeofizik ölçü istasyonlari ve taranmis alan içerisinde ise yapimi tasarlanan hal tesislerinin konumu gösterilmistir. Sekil-1' de ayrica T.C.K. 17 Bölge Müdürlügü ve Enka Firmasi tarafinadan etüd ve yapimi sürdürülmekte olan Sagmacilar Viyadük sahasinin bir bölümü de yer almaktadir.

Sekil-1' den görülecegi gibi Hal Tesisleri sahasi Sagmacilar Viyadügü tarafindan ikiye ayrilmis durumdadir. Ancak etüd sahasinin büyük kesimi ve sismik çalismalarla saglam olarak belirlenen kismi, Sagmacilar Viyadügü'nün kuzeyinde yer almaktadir.

Bu viyadük üzerinde detay Mekanik-sondaj çalismalari halihazirda bitirilmis durumdadir. Ancak hal binalarinin Yerlesim sahasi içinde zemin durumunun belirlenmesi amaciyla henüz hiçbir mekanik sondajin yapilmamis olmasi nedeniyle, T.C.K tarafindan SPT Tesislerinde tamamlanmis oldugu Mekanik sondaj noktalari üzerinde SPT (N) ile Sismik (S) dalgasi arasindaki iliskiler kurulmustur.Sekil-3b. Viyadük hatti üzerinde elde edilmis olan bilgiler hal tesislerinin oturacagi zeminin “SIKILIK” durumlarinin belirlenmesinde kullanilmistir. Sekil-5.

Bu arastirmalar sonunda bir taraftan yapim çalismalari devam etmekte olan Viyadük sahasi üzerine Jeofizik bilgilende ilave edilmesi saglanirken, diger taraftan hal tesislerinin oturacagi zeminde, mekanik sondaj yapilmamis olmasina ragmen zemin mekanigi ile ilgili önemli parametrelerin temini mümkün olabilmistir.

“Sismik Hiz” ile (P-dalga hizi) “Riperle sökülebilme” arasindaki bagintilar hakkinda uzun yillar boyunca sahip olunan tecrübeler isiginda, Caterpillar mekinalarinin imalatçilari tarafindan hazirlanmis olan degisik tipte zeminler için traktör tipleri ve sökülme imkanini gösteren tablolar sunulmustur. Hal tesislerinin oturacagi zeminde çalismalarin hemen baslangicinda melzeme parki kuruldugunda, hangi seviyedeki zeminin kolaylikla veya hangi derinliklerden sonra dinamitleme ile sökülebileceginin önceden belirlenmesi amaciyla sunulan k-profil hatti boyunca P-dalga hizlari (m/sn) olarak belirlenmistir. Sekil-4,5.

Download PDF file